Gepubliceerd 23 februari 2022

Burgernetwerk gaat geluid vliegverkeer meten

Inwoners in het Groene Hart kunnen straks zelf het geluid van vliegverkeer van en naar Schiphol gaan meten. Een burgerinitiatief in Nieuwkoop heeft een prototype van een eenvoudige geluidmeter ontwikkeld. Met behulp van een financiële bijdrage van de gemeenten Alphen aan den Rijn, Bodegraven-Reeuwijk, De Ronde Venen, Gouda, Nieuwkoop, Oudewater en Woerden en de provincie Zuid-Holland kan het prototype verder ontwikkeld worden. Het burgerinitiatief krijgt hulp van de Technische Universiteit Eindhoven.

Hoewel door COVID-19 het aantal vluchten momenteel veel minder is dan voor COVID-19, is het de verwachting dat dit de komende tijd weer fors zal stijgen. Met de groei van Schiphol is ook de geluidhinder voor de bewoners van het Groene Hart toegenomen. Geluidhinder en slaapverstoring hebben aantoonbaar effect op de gezondheid.

“Het geluid van vliegtuigen wordt al wel gemeten,” vertelt wethouder Jan Leendert van den Heuvel van de gemeente Bodegraven-Reeuwijk, “maar we willen met grote aantallen van deze nieuwe meters tot een fijnmaziger en betrouwbaar meetnetwerk komen. Dat wordt in de komende twee jaar in samenwerking met de Technische Universiteit Eindhoven onderzocht.”

“Het burgermeetnetwerk meet continu,” vult wethouder Guus Elkhuizen van Nieuwkoop aan. “Het legt het piekgeluid vast én hoe vaak vliegtuigen overvliegen. Gezien de aanstaande luchtruimherziening, in 2023, heeft dit meetnetwerk een mooie meerwaarde. Per meting worden er allerlei gegevens vastgelegd en daarmee geeft het veel input voor de herziening. En wat voor ons als gemeenten ook erg belangrijk is, is dat het gaat om een initiatief van onze inwoners zelf. We pakken het als gezamenlijk project op en de uitvoering gebeurt ook door onze inwoners. Zij willen zelf gaan meten.”

0 Shares

ADVERTENTIE

BR6 WEERBERICHT


Opklaringen, wolken en kans op buien

De dag begint somber maar in de middag is er ook wat zon.

In de ochtend is er laaghangende bewolking waaruit wat regen valt. De matige wind is noordwest. De thermometer geeft 16°C aan.

In de middag wordt het droog en klaart het op. In de avond trekt de hemel dicht. De wind zit in de noordhoek. Het kwik loopt op naar 19°C.

In de nacht een mix van wolken en opklaringen bij een minimumtemperatuur van 13°C.

Zondag levert beter weer op. Wolken en zonnige perioden wisselen elkaar af. Omdat de wind uit het noorden waait wordt het niet warmer dan 18°C.

Foto: Leo Petersen Wolken

 

MEEST BEKEKEN